Wpływ nadejścia robotów jest już odczuwalny w niezwykły sposób w świecie pracy i wszystko wskazuje na to, że spowoduje on znaczne ograniczenie miejsc pracy. W ciągu 15 lat prawie 40% miejsc pracy na naszej planecie może zniknąć z powodu automatyzacji i robotyki. Zmienia się również sposób w jaki roboty są wykorzystywane w świecie pracy.
Roboty zaczęły być wykorzystywane na liniach montażowych kilkadziesiąt lat temu, ale wykonywały bardzo ograniczone zadania, ograniczone do obszarów odizolowanych od ludzi, takich jak linie montażowe samochodów. Od kilku lat pojawia się nowa generacja robotów, tzw. roboty współpracujące lub coboty, zdolne do pracy w koordynacji z człowiekiem, wykonujące na przemian te zadania, w których każdy z nich jest bardziej kompetentny. Są to roboty, które mogą być wykorzystywane na wiele sposobów w różnych obszarach zastosowań. W ten sposób ich wzajemne zdolności mogą być wzmacniane i uzupełniane. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, posiadają one czujniki siły, które zapewniają bezpieczeństwo ludzi z którymi dzielą środowisko. Nie wymagają one również takiego samego rodzaju programowania jak roboty poprzedniej generacji. Coboty przekształcają rynek robotyki, znajdując zastosowanie w praktycznie każdym segmencie biznesu.
Dzisiejsza technologia
Roboty przemysłowe zaczęły być stosowane w montowniach samochodów w latach 80-tych, ale zaczęto je projektować znacznie wcześniej. Jednak roboty te rzadko posiadały jakąkolwiek sztuczną inteligencję i nie miały mobilności wykraczającej poza ruchy pojedynczych ramion. Zostały one zaprogramowane przede wszystkim do wykonywania powtarzalnych zadań, takich jak spawanie czy nakładanie farby.
Dzisiejsze roboty są znacznie bardziej inteligentne i mobilne, dzięki udoskonaleniu oprogramowania sztucznej inteligencji. W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił ogromny skok jakościowy tych ulepszeń. Dzięki zastosowaniu technik uczenia maszynowego wymagają one mniejszego nadzoru ze strony człowieka, a zatem są bardziej zdolne do autonomicznego działania. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych czujników i sprzętu mobilnego, są one w stanie znacznie lepiej współdzielić przestrzeń z pracownikami, ponieważ są świadome otoczenia w którym się znajdują, są w stanie zrozumieć, co należy zrobić, jak działać i wyciągać wnioski z doświadczeń.
Dzisiejsze roboty podejmują się żmudnych zadań z którymi ludzie mają problemy – takich jak praca powtarzalna. Zaczynają one jednak wykonywać również inne zadania, takie jak uczenie się na podstawie analizy dużych baz danych w celu dostosowania i ulepszenia swojej pracy. Różnią się one kształtem, wielkością i poziomem inteligencji w zależności od potrzeb. Wiele z nich ma zdolność poruszania się zbliżoną do ludzkiej, ponieważ są wyposażone w technologie wizyjne, które pozwalają im na interakcję w zmiennym otoczeniu. I choć technologia ta ma przed sobą jeszcze długą drogę, jej wpływ już zaczyna być odczuwalny.