Być może ich dokładna integracja z codziennym życiem sprawi, że każdy będzie mógł polegać na nich przy wykonywaniu swoich zadań fizycznych, tak jak obecnie polegamy na aplikacjach do obsługi komputera. Gdy roboty przeniosą się z naszych wyobrażeń do naszych domów, biur i fabryk, staną się partnerami, którzy pomogą nam zrobić znacznie więcej niż robimy sami. Roboty stworzą nieskończone możliwości w zakresie tego jak się poruszamy, co i gdzie budujemy, a nawet materiałów, których używamy do tworzenia rzeczy.

Wyobraźmy sobie przyszłość, w której roboty są tak zintegrowane z tkanką ludzkiego życia, że są tak powszechne jak smartfony. Dziedzina robotyki może znacznie poprawić jakość naszego życia w pracy i w domu, a także naszą rozrywkę. Roboty od lat pomagają ludziom w wykonywaniu niebezpiecznych, nieprzyjemnych lub uciążliwych zadań, a także umożliwiły eksplorację trudno dostępnych środowisk, w tym głębin morskich i przestrzeni kosmicznej. Coraz więcej robotów będzie w stanie adaptować się, uczyć się i wchodzić w interakcje poznawcze z ludźmi i innymi maszynami.

Czas na 4. Rewolucję Przemysłową

Szybki postęp technologiczny ostatniej dekady sprawił, że komputery stały się nieodzowne, zmieniając sposób w jaki pracujemy, żyjemy i bawimy się. Cyfryzacja niemal wszystkiego, w połączeniu z postępem w dziedzinie robotyki zapowiada przyszłość, w której dostęp do wysoce złożonych maszyn będzie ogólnodostępny i spersonalizowany na szeroką skalę. Roboty są coraz bardziej zdolne do wykonywania trudniejszych obliczeń i interakcji ze światem dzięki coraz bardziej wysokiej jakości i precyzyjnym czujnikom.

Nasz połączony świat, z wieloma spersonalizowanymi robotami pracującymi u boku ludzi już teraz tworzy nowe miejsca pracy, poprawia jakość istniejących miejsc pracy i oszczędza ludziom czasu na robienie tego, co uważają za interesujące, ważne i stymulujące. Roboty są już naszymi partnerami w środowisku przemysłowym i domowym. Współpracują z ludźmi w fabrykach i na salach operacyjnych. Koszą nasze trawniki, odkurzają nasze podłogi, a nawet doją nasze krowy. W ciągu kilku lat będą one obecne w jeszcze większej liczbie aspektów naszego życia.

Dojeżdżając do pracy samochodami bez kierowcy będziemy mogli czytać, odbierać telefony, nadrabiać zaległości w ulubionych podcastach, a nawet uciąć sobie drzemkę. Samochód-robot będzie również pełnił rolę asystenta, podpowiadając nam, co mamy zrobić, planując nasze podróże tak, abyśmy zdążyli wszystko załatwić i wykorzystując najnowsze informacje o ruchu drogowym, aby uniknąć najbardziej zatłoczonych dróg. Samochody bez kierowcy przyczynią się do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych, a autonomiczne wózki widłowe mogą pomóc wyeliminować bóle pleców spowodowane dźwiganiem ciężarów. Roboty mogą zmienić niektóre obecne miejsca pracy, ale ogólnie ich wkład w społeczeństwo może być bardzo pozytywny. Kosiarki do trawy i urządzenia do czyszczenia basenów zmieniły sposób wykonywania tych zadań. Roboty mogą pomóc ludzkości w rozwiązywaniu wszelkiego rodzaju problemów.

Robotyka nie ma na celu zastąpienia człowieka poprzez mechanizację i automatyzację zadań, ale znalezienie sposobów na bardziej efektywną współpracę robotów i ludzi. Roboty są lepsze w takich zadaniach jak obliczanie liczb i precyzyjne poruszanie się. I mogą podnosić znacznie cięższe przedmioty. My ludzie, jesteśmy lepsi od robotów w rozumowaniu, definiowaniu abstrakcyjnych pojęć, dokonywaniu uogólnień czy specjalizacji ze względu na naszą zdolność do czerpania z wcześniejszych doświadczeń. Dzięki współpracy, roboty i ludzie będą mogli zwiększyć swoje możliwości i wzajemnie się uzupełniać.